0

În cadrul acestei platforme vorbim de două mari categorii: ÎNVĂȚARE GHIDATĂ DE PĂRINTE și ÎNVĂȚARE GHIDATĂ DE ȘCOALĂ.

ÎNVĂȚAREA GHIDATĂ DE PĂRINTE poate să ia mai multe forme de organizare, cele mai des întâlnite fiind homeschooling-ul, unschooling-ul, roadschooling-ul, free school. Totodată, părinți ai căror copii sunt înmatriculați în școli din România pot completa învățarea propriului copil cu elementele oferite de platformă, conținuturile fiind gândite transdisciplinar, contextual, conectându-i cu viața din jurul lor.

ÎNVĂȚAREA GHIDATĂ DE ȘCOALĂ implică o coordonare din partea unității de învățământ, alocarea de resurse umane și cuprinde învățământ online prin clase virtuale, copiii urmând să fie beneficiari ai programelor oferite de școală, fără însă a fi înmatriculați ca elevi ai Școlii Româno-Britanice.

De ce este platforma de homeschooling o alegere potrivită pentru Dvs?

Este o platformă care combină nevoile părintelui și nevoile copilului în beneficiul unei educații făcute cu drag, prin descoperire și aplicații practice a conceptelor teoretice.

Proiectare și hărți mentale
Consolidarea unor competențe cheie pe termen lung
Încurajarea învățării experiențiale